0item(s)

سبد خرید شما خالی است.

Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the right

خروج آب خرمشهر و آبادان از بحران؛ آب با کیفیت در اختیار مردم است

خروج آب خرمشهر و آبادان از بحران؛ آب با کیفیت در اختیار مردم است
1397/4/11

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آبادان، مدیران اداره آب و فاضلاب آبادان و خرمشهر از رفع کامل بحران آب در این دو شهرستان خبر دادند.

غلامرضا پور جلالی امروز در گفتوگو در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پس از تعمیر خط یک طرح آبرسانی غدیر، وضعیت آبی که از این سمت به ما می رسد شرایط خوبی پیداکرده و شوری آب امروز نسبت به 24 ساعت گذشته مطلوبتر شده و در تصفیه خانه به دو هزار و 800 میکرو موس رسیده است.

وی افزود: آب خرمشهر کیفیت مطلوبی پیداکرده و به صورت کامل از این بحران خارج شده است. شوری حال حاضر دقیقاً مانند شوری آب در همین فصل در سال های گذشته است.

پور جلالی با اشاره به افتتاح خط دوم طرح آبرسانی غدیر تا 15 تیرماه، گفت: در حال حاضر میزان بهره مندی از طرح غدیر 70 هزار مترمکعب است که با افتتاح خط دوم، این میزان به 105 هزار مترمکعب خواهد رسید و وضعیت بسیار بهتر خواهد شد.

مدیر اداره آبفا خرمشهر بیان کرد: نگرانی ما درباره وضعیت رودخانه کارون و آب رهاسازی شده از بالادست است. پس از احداث بند خاکی مارد، ظرف 48 ساعت تأثیر خود را نشان داد به شکلی که شوری کانال مارد از 20 هزار به 11 هزار میکرو موس کاهش پیدا کرد اما اکنون نزدیک یک هفته است که در همین رقم مانده است درحالیکه پیش بینی می کردیم تا پنج هزار میکرو موس کاهش یابد و به حد شوری شادگان و دارخوین برسد.

پور جلالی گفت: پس از پیگیری ها، متوجه شدیم با برداشت های غیرقانونی از رودخانه کارون در بالادست، از آب رهاسازی شده از سدهای بالادست، آبی برای کارون در مقطع مارد باقی نمی ماند و در حال حاضر مارد وضعیت خوبی ندارد.

وی تصریح کرد: با پیگیری های مسئولین استانی و شهری، تصمیم گرفته شد که هفت ساعت در روز آبگیری نیشکر متوقف شود و اکنون نیز گروهی از شرکت آب منطقه جنوب اعزام شدند که از کشت های غیرمجاز جلوگیری کنند. با این کار و پایدار شدن مارد، وضعیت بهتر خواهد شد.

مدیر اداره آبفا خرمشهر عنوان کرد: مجریان طرح غدیر و معاونت عمرانی سازمان آب و برق، بسیار گله مند هستند که در مسیر اجرای خط یک غدیر - از هویزه تا خرمشهر – دامداران برای آب دادن به دام های خود اقدام به شکستن و قطع شیرهای تخلیه هوای این خط می کنند که این اقدام آسیب جدی به خط میزند. این لوله ها تأمین کننده آب شرب مردم آبادان و خرمشهر هستند و خواهشمندیم که از این کار خودداری کنند.

شوری آب آبادان کمتر از 3800 میکرو موس

علیرضا خلیلی نیا نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه آب در سطح شهرستان آبادان بدون هیچ مشکلی در دسترس است، اظهار کرد: میزان شوری امروز آب کمتر از سه هزار و 800 است که از میانگین سالهای گذشته در این فصل با کیفیت تر است.

وی افزود: در سالهای گذشته در این فصل ای سی آب بالای چهار هزار میکرو موس بود. در حال حاضر آب باکیفیت مطلوب در شبکه ها برقرار است و مردم می توانند از این آب برای شرب استفاده کنند.

مدیر اداره آبفا آبادان ادامه داد: با افتتاح خط دوم غدیر در 15 تیرماه، برداشت از رودخانه بهمن شیر به طور کامل از مدار خارج و آب غدیر وارد شبکه می شود که با این کار شوری آب به 2 هزار میکرو موس می رسد که قابلیت شرب نیز دارد.

خلیلینیا تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته ورودی آب از غدیر یک در حدود 110 هزار مترمکعب بوده که با افتتاح طرح غدیر 2 این میزان به 135 هزار مترمکعب می رسد.

انتشار در : اخبار